stipendier

Här listas alla SKAP:s stipendie- och prismottagare i kronologisk ordning. För alfabetisk ordning, klicka här.
2016
Mikael "Nord" Andersson SKAP-stipendium 2016
Love Antell SKAP:s och Manifests pris till årets textförfattare 2016
Amanda Bergman SKAP-stipendium 2016
Carl-Michael Berlander (Gud) SKAP-stipendium 2016
Ane Brun SKAP:s pris till Kai Gullmars minne 2016
Fredrik Danielson (Södra Station) Ted Gärdestad-stipendiet 2016
Nicki Dar (Dolores Haze) SKAP-stipendium 2016
Lisa Desmond SKAP-stipendium 2016
Jens Duvsjö SKAP-stipendium 2016
Hans Ek SKAP:s hederspris 2016
Linus Eklöw (SKAP:s producentpris) SKAP-stipendium 2016
Maja Francis SKAP-stipendium 2016
Jonas Gardell Thore Skogmans riksstipendium 2016
Billey Shamrock Gleissner Ulf Peder Olrogs minne 2016
Mona Gustafsson SKAP:s dansbandskompositionspris 2016
Jan Hammarlund Ejnar Westlings minnesfond 2016
Tyra Hasselrot (Dolores Haze) SKAP-stipendium 2016
Mette Herlitz och Emma Sandanam SKAP-stipendium 2016
Sherihan Hersi (Cherrie) SKAP-stipendium 2016
Sara Hjellström (Södra Station) Ted Gärdestad-stipendiet 2016
Lovina Isaksson (Dolores Haze) SKAP-stipendium 2016
Nirob Islam (Södra Station) Ted Gärdestad-stipendiet 2016
Henrik Jonback (SKAP:s producentpris) SKAP-stipendium 2016
Daniel Karlsson SKAP-stipendium 2016
Christian Karlsson (SKAP:s producentpris) SKAP-stipendium 2016
Janne Kask SKAP-stipendium 2016
Jimmy Koitzsch (SKAP:s producentpris) SKAP-stipendium 2016
Klara Lewis SKAP-stipendium 2016
Mathias Lindgren (Bröderna Lindgren) SKAP-stipendium 2016
Andreas Lindgren (Bröderna Lindgren) SKAP-stipendium 2016
Namo Marouf (Lilla Namo) SKAP-stipendium 2016
Kristian Matsson (Tallest Man on Earth) SKAP-stipendium 2016
Maria Misgeld Ulf Peder Olrogs minne 2016
Maxida Märak SKAP-stipendium 2016
Maggi Olin Ejnar Westlings minnesfond 2016
Erik Rydvall SKAP-stipendium 2016
Oliver Segell SKAP:s jazzkompositionspris 2016
Ayla Shatz SKAP-stipendium 2016
Maria Smith (Smith & Tell) SKAP-stipendium 2016
Liv Strömquist Karl Gerhards jubileumsfond 2016
Ulf Stureson SKAP-stipendium 2016
Ellen Sundberg SKAP-stipendium 2016
Peter Tegnér SKAP-stipendium 2016
Victor Thell (Smith & Tell) SKAP-stipendium 2016
Amanda Werne SKAP:s och Manifests pris till årets kompositör 2016
Saga Westlund (Dolores Haze) SKAP-stipendium 2016
Anders Wigelius SKAP:s dansbandskompositionspris 2016
Jenny Wilson Sven Paddocks minnesfond 2016
2015
Anna Ahnlund SKAP:s och Manifests pris till årets textförfattare 2015
Adam Baptiste SKAP-stipendium 2015
Janne Bark SKAP-stipendium 2015
Stefan Bergman (Den Fule) SKAP-stipendium 2015
Alice Boman SKAP:s och Manifests pris till årets kompositör 2015
Henrik Cederblom (Den Fule) SKAP-stipendium 2015
Maher Cissoko SKAP-stipendium 2015
Sousou Cissoko SKAP-stipendium 2015
Joy Deb SKAP-stipendium 2015
Linnea Deb SKAP-stipendium 2015
Tomas Edelgård SKAP-stipendium 2015
Jörgen Elofsson SKAP:s hederspris 2015
Carl Falk SKAP-stipendium 2015
Alice Gernandt (Ace Wilder) SKAP-stipendium 2015
Martin Hederos SKAP-stipendium 2015
Christian Jormin (Den Fule) SKAP-stipendium 2015
Xenia Kriisin SKAP-stipendium 2015
Sten Källman (Den Fule) SKAP-stipendium 2015
Elin Larsson SKAP-stipendium 2015
Henrik Linder (Dirty Loops) SKAP-stipendium 2015
Lisa Långbacka Eriksson SKAP-stipendium 2015
Marie Länne Persson Ulf Peder Olrogs minne 2015
Ola Magnell Evert Taubes minne 2015
Petra Marklund SKAP-stipendium 2015
Aaron Mellergårdh (Dirty Loops) SKAP-stipendium 2015
Adrian Modiggård Ted Gärdestad-stipendiet 2015
Bert Månson SKAP:s dansbandskompositionspris 2015