stipendier

Här listas alla SKAP:s stipendie- och prismottagare i kronologisk ordning. För alfabetisk ordning, klicka här.
P
Laleh Pourkarim SKAP:s jubileumspris 2005
Laleh Pourkarim SKAP:s pris till Kai Gullmars minne 2015
Eric Prydz SKAP-stipendium 2009
Peter Puders SKAP-stipendium 1984
Lisa Pyk Wirström SKAP-stipendium 2011
Gitte Pålsson SKAP-stipendium 2013
R
Radio Jämtland SKAP:s radiopris 1996
Mikael Ramel SKAP-stipendium 1985
Povel Ramel SKAP-stipendium 1959
Povel Ramel Fred Winters minnesfond 1997
Povel Ramel Karl Gerhards jubileumsfond 2003
Mikael Ramel Sven Paddocks minnesfond 2007
Nina Ramsby Sven Paddocks minnesfond 2014
Nina Ramsby SKAP-stipendium 2005
Johan Randén SKAP:s jubileumspris 2013
Ture Rangström SKAP-stipendium 1990
Arne Rasset SKAP-stipendium 1969
Charles Redland SKAP-stipendium 1971
Charles Redland Fred Winters minnesfond 1963
Paul Rein SKAP-stipendium 2005
Jon Rekdal SKAP-stipendium 2004
Ivan Renliden SKAP-stipendium 1972
Anders Rensfeldt SKAP-stipendium 2012
Joakim Rensfeldt SKAP-stipendium 2012
Mikael Rickfors Ejnar Westlings minnesfond 2008
Mikael Rickfors SKAP-stipendium 1983
Georg Riedel SKAP-stipendium 1976
Georg Riedel Fred Winters minnesfond 2009
Sarah Riedel SKAP-stipendium 2015
Ken Ring SKAP:s och Manifests pris till årets textförfattare 2010
Staffan Ringbom SKAP-stipendium 2003
Camilla Ringquist SKAP-stipendium 2004
Jukka Rintamäki SKAP-stipendium 2011
Lena Robert SKAP-stipendium 2007
Alf Robertsson Ejnar Westlings minnesfond 1996
Pugh Rogerfeldt Sven Paddocks minnesfond 2004
Pugh Rogerfeldt SKAP-stipendium 1981
Rebecka Rolfart SKAP-stipendium 2011
Anna Roll SKAP-stipendium 1984
Mats Ronander SKAP-stipendium 1985
Claes Rosendahl SKAP-stipendium 1975
Berndt Rosengren SKAP-stipendium 1979
Bernt Rosengren Fred Winters minnesfond 1999
Martin Rossing Fritz Gustaf Grafströms stipendiefond 1972
Helge Roundquist Ejnar Westlings minnesfond 1978
Astrid Roxenholt SKAP-stipendium 2007
Wäinö Ruottinkoski SKAP-stipendium 1964
Gösta Rybrant SKAP-stipendium 1959
Erik Rydvall SKAP-stipendium 2016
Lisen Rylander Löve SKAP:s och Manifests pris till årets kompositör 2010
Mikael Råberg SKAP-stipendium 1992
Niko Röhlcke SKAP-stipendium 2015
Anders F Rönnblom SKAP-stipendium 2007
S
Eric Sahlström Ejnar Westlings minnesfond 1979
Marcelo Salazar SKAP-stipendium 2014
Sam Samson Ejnar Westlings minnesfond 1981
Lars Samuelson SKAP-stipendium 1978
Kjell Samuelson Ejnar Westlings minnesfond 2014
Lars Samuelson SKAP:s hederspris 2009
Mikael Samuelson Evert Taubes minne 2009
Sven Olof Sandberg Fred Winters minnesfond 1963
Martin "Max Martin" Sandberg SKAP-stipendium 1998
Karl-Erik Sandberg Ejnar Westlings minnesfond 1991
Martin "Max Martin" Sandberg Fred Winters minnesfond 2012
Isabel Sandblom (Syster Sol) SKAP-stipendium 2015
Christopher Sander SKAP-stipendium 2010
Gunnar Sandstedt SKAP:s radiopris 1994
Eric Sandström SKAP-stipendium 1965
Ulf Albert Sandström SKAP-stipendium 1988
Michael Saxell SKAP-stipendium 1997
Michael Saxell Evert Taubes minne 2010
Jan Schaffer SKAP-stipendium 1977
Bo Schedin SKAP:s radiopris 1993
Irma Schultz SKAP-stipendium 1996
Johan "Shellback" Schuster SKAP-stipendium 2012