stipendier

Här listas alla SKAP:s stipendie- och prismottagare i kronologisk ordning. För alfabetisk ordning, klicka här.
S
Bo Sundström SKAP-stipendium 1997
Jeja Sundström Fred Winters minnesfond 1995
Stefan Sundström SKAP-stipendium 1995
Thomas Sundström SKAP-stipendium 1998
Stefan Sundström Evert Taubes minne 2008
Bengt Sundström Ejnar Westlings minnesfond 1992
Peder Svan SKAP-stipendium 2001
Emil Svanängen SKAP-stipendium 2007
Uno Svenningsson SKAP-stipendium 1989
Pål Svenre SKAP-stipendium 2011
Svenska Visakademien Evert Taubes minne 2001
Barbro "Lill-Babs" Svensson SKAP:s hederspris 2015
Gunnar Svensson Fred Winters minnesfond 1990
Ola Salo Svensson SKAP:s jubileumspris 2002
Benkt Svensson SKAP-stipendium 1987
Andreas "Dregen" Svensson SKAP-stipendium 2007
Esbjörn Svensson SKAP-stipendium 1998
Lars Åke Svensson SKAP-stipendium 2014
Gunnar Svensson SKAP-stipendium 1962
Harald Svensson SKAP-stipendium 2001
Peter Svensson SKAP-stipendium 1997
Reinhold Svensson SKAP-stipendium 1967
Thore Swanerud SKAP-stipendium 1975
Jules Sylvain (Stig Hansson) SKAP-stipendium 1959
Sällskapet Visans Vänner i Göteborg Evert Taubes minne 1994
Bengt Sändh SKAP-stipendium 1978
Johan Söderberg SKAP-stipendium 2003
Torgny Söderberg SKAP-stipendium 1980
Lill-Arne Söderberg Ejnar Westlings minnesfond 1989
Åke Söderblom Fred Winters minnesfond 1963
Ann-Sofie Söderqvist SKAP-stipendium 1998
Johan Söderqvist SKAP-stipendium 1994
Ann-Sofi Söderqvist Sven Paddocks minnesfond 2012
Johan Söderqvist SKAP:s musikdramatikpris 2014
Edith Söderström SKAP-stipendium 2005
Nils Söderström Fred Winters minnesfond 1955
T
Adam Taal SKAP-stipendium 2011
Suzzie Tapper SKAP-stipendium 1992
Sven-Bertil Taube Thore Ehrlings minnesfond 2009
Evert Taube SKAP-stipendium 1957
Sven-Bertil Taube SKAP-stipendium 1961
Erna Tauro SKAP-stipendium 1981
Anders Teglund (Cult of Luna) SKAP:s och Manifests pris till årets kompositör 2014
Peter Tegnér SKAP-stipendium 2016
Joey Tempest (Joakim Larsson) SKAP-stipendium 1986
Lars Tennander SKAP-stipendium 1989
Lasse Tennander Evert Taubes minne 2000
Anna Ternheim SKAP-stipendium 2006
Eje Thelin SKAP-stipendium 1984
Victor Thell (Smith & Tell) SKAP-stipendium 2016
Gösta Theselius SKAP-stipendium 1958
Fredrik Thordendal (Meshuggah) SKAP-stipendium 2014
Joakim Thåström Sven Paddocks minnesfond 2009
Joakim Thåström SKAP-stipendium 1985
Owe Thörnqvist Fred Winters minnesfond 1991
Owe Thörnqvist Einar Mobergs minne 1982
Owe Thörnqvist SKAP-stipendium 1963
Andreas Tilliander SKAP-stipendium 2005
Magnus Tingsek SKAP-stipendium 2012
Staffan Tjereld SKAP-stipendium 1961
Jan Tolf SKAP-stipendium 1987
Björn Tollin SKAP-stipendium 1998
Fabian Torsson SKAP-stipendium 2007
Michael B Tretow SKAP:s hederspris 2008
Michael Tretow SKAP-stipendium 1985
Michael Tretow SKAP-stipendium 1985
Gunnar Turesson Fred Winters minnesfond 1982
Karin Turesson SKAP-stipendium 2012
Stina Tyskling SKAP-stipendium 2008
Monica Törnell Ejnar Westlings minnesfond 2003
Monica Törnell SKAP-stipendium 1993
Rebecka Törnkvist SKAP-stipendium 1995
U
Marcos Ubeda SKAP-stipendium 2002
Magnus Uggla SKAP-stipendium 1984
Magnus Uggla Karl Gerhards jubileumsfond 2005