stipendier

Här listas alla SKAP:s stipendie- och prismottagare i kronologisk ordning. För alfabetisk ordning, klicka här.
F
Agnetha Fältskog SKAP-stipendium 1978
Lars Färnlöf SKAP-stipendium 1965
G
Thomas G:son SKAP:s dansbandskompositionspris 2012
Thomas G:son SKAP-stipendium 1999
Eric Gadd SKAP-stipendium 1992
Jonas Gardell Thore Skogmans riksstipendium 2016
Claes af Geijerstam SKAP-stipendium 1967
Björn Gelotte SKAP-stipendium 2007
Ulf Georgsson SKAP:s dansbandskompositionspris 2010
Åke (Larsson) Gerhard Ejnar Westlings minnesfond 1981
Karl Gerhard SKAP-stipendium 1958
Karl Gerhard Fred Winters minnesfond 1961
Alice Gernandt (Ace Wilder) SKAP-stipendium 2015
Per Gessle Fred Winters minnesfond 2006
Per Gessle SKAP-stipendium 1983
Feven Ghebremicael SKAP:s jubileumspris 2001
Aleena Gibson SKAP-stipendium 2009
Ison Glasgow SKAP-stipendium 2012
Billey Shamrock Gleissner Ulf Peder Olrogs minne 2016
Anders Glenmark SKAP-stipendium 1986
Rune Gnestadius Fred Winters minnesfond 1970
Rune Gnestadius SKAP:s radiopris 1991
José González SKAP-stipendium 2008
Sven (Flodin) Goon Fred Winters minnesfond 1976
Gottfried Grafström Fred Winters minnesfond 1979
Fritz Gustaf Grafström SKAP-stipendium 1966
Christian Grahn SKAP-stipendium 2008
Berit Grebenö Karl Gerhards jubileumsfond 1999
Claes Grebenö Karl Gerhards jubileumsfond 1999
Jacob Groth SKAP-stipendium 2005
Stefan Grundin Karl Gerhards jubileumsfond 1993
Kajsa Grytt Ejnar Westlings minnesfond 2008
Kajsa Grytt SKAP-stipendium 1982
Karl Grönstedt Ejnar Westlings minnesfond 1978
Erling Grönstedt SKAP-stipendium 1985
Nanne Grönvall SKAP-stipendium 2014
Peter Grönvall SKAP-stipendium 2007
Peter Gullin SKAP-stipendium 1987
Kai Gullmar (Gulli Bergström) Fred Winters minnesfond 1956
Thord Gummesson SKAP-stipendium 1988
Thord Gummesson Ejnar Westlings minnesfond 1999
Rutger Gunnarsson SKAP-stipendium 1984
Tommy Gunnarsson SKAP-stipendium 1996
Rutger Gunnarsson SKAP:s hederspris 2011
Ulrika Gunnarsson Ulf Peder Olrogs minne 2012
Tommy Gunnarsson SKAP:s dansbandskompositionspris 2011
Mats Gunnerås SKAP:s radiopris 1995
Lars Gurell SKAP:s radiopris 1990
Christina Gustafsson SKAP-stipendium 2007
Ebba Gustafsson SKAP-stipendium 2007
Anders Gustafsson SKAP-stipendium 2011
Mona Gustafsson SKAP:s dansbandskompositionspris 2016
Ralf Gyllenhammar SKAP-stipendium 2009
Kenneth Gärdestad SKAP-stipendium 1975
Ted Gärdestad SKAP-stipendium 1975
Miff Görling Fred Winters minnesfond 1983
H
Fredrik Haake SKAP-stipendium 2014
Tomas Haake (Meshuggah) SKAP-stipendium 2014
Tommy Haglund SKAP-stipendium 2006
Mårten Hagström (Meshuggah) SKAP-stipendium 2014
Gunnar Hahn SKAP-stipendium 1961
Gunnar Hahn Fred Winters minnesfond 1984
Bengt Hallberg SKAP-stipendium 1957
Bengt Hallberg Fred Winters minnesfond 1988
Leif Halldén SKAP-stipendium 1988
Per-Erik Hallin SKAP-stipendium 1984
Britt G Hallqvist SKAP-stipendium 1979
Peter Hallström SKAP-stipendium 2014
Christine Hals SKAP-stipendium 2014
Alf Hambe SKAP-stipendium 1976
Alf Hambe Fred Winters minnesfond 2000
Alf Hambe Fritz Gustaf Grafströms stipendiefond 1965
Karin Hammar SKAP-stipendium 2009
Jan Hammarlund SKAP-stipendium 1981
Jan Hammarlund Ejnar Westlings minnesfond 2016