stipendier

Här listas alla SKAP:s stipendie- och prismottagare i kronologisk ordning. För alfabetisk ordning, klicka här.
K
Sofia Karlsson Evert Taubes minne 2016
Johan T Karlsson SKAP:s och Manifests pris till årets textförfattare 2011
Christian Karlsson SKAP-stipendium 2006
Daniel Karlsson SKAP-stipendium 2016
Lars Karlsson SKAP-stipendium 2001
Sofia Karlsson SKAP-stipendium 2005
Christian Karlsson (SKAP:s producentpris) SKAP-stipendium 2016
Mikael Karlsson Åström SKAP-stipendium 2008
Åsa Karlström SKAP:s dansbandskompositionspris 2013
Jacob Karlzon SKAP-stipendium 2012
Janne Kask SKAP-stipendium 2016
Fredrik Kempe SKAP-stipendium 2008
Ackie Kempf SKAP-stipendium 1983
Clara Kempf SKAP-stipendium 1983
Mia Kempf SKAP-stipendium 1983
Hans Kennemark SKAP-stipendium 2005
Nadir Khayat (RedOne)
Jens Kidman (Meshuggah) SKAP-stipendium 2014
Fredrik Kihlberg (Cult of Luna) SKAP:s och Manifests pris till årets kompositör 2014
Kaj Kindvall SKAP:s radiopris 2010
Nina Kinert SKAP-stipendium 2009
Margareta Kjellberg SKAP-stipendium 1986
Erik Kjellberg SKAP:s specialpris 2010
Lennart Kjellgren SKAP-stipendium 1977
Carin Kjellman Ejnar Westlings minnesfond 2003
Carin Kjellman Ulf Peder Olrogs minne 2010
Christian Kjellvander SKAP-stipendium 2006
Egon Kjerrman Fred Winters minnesfond 1971
Martin Klaman SKAP-stipendium 2000
Andreas Kleerup SKAP-stipendium 2010
Lars Klevstrand Evert Taubes minne 2002
Anders Klintevall Karl Gerhards jubileumsfond 1993
Jonas Knutsson SKAP-stipendium 2003
Jimmy Koitzsch (SKAP:s producentpris) SKAP-stipendium 2016
Anton Kotasek SKAP-stipendium 1970
Kjell Kraghe Fred Winters minnesfond 1981
David Kreuger SKAP-stipendium 2004
Xenia Kriisin SKAP-stipendium 2015
Sven Kristersson SKAP:s stipendium till Fred Åkerströms minne 2011
Haidi Krohn SKAP:s dansbandskompositionspris 2014
Markus Krunegård SKAP-stipendium 2010
Jonas Kullhammar SKAP:s jubileumspris 2004
Peter Kvint SKAP-stipendium 2007
Maria Kvist SKAP-stipendium 2011
Sissela Kyle Karl Gerhards jubileumsfond 2009
Sten Källman (Den Fule) SKAP-stipendium 2015
Gunnar Källström SKAP-stipendium 2005
Gunnar Källström Ulf Peder Olrogs minne 2014
L
Louis Lajtai Fred Winters minnesfond 1963
Dag Lamberth SKAP-stipendium 1964
Nils Landgren SKAP-stipendium 1991
Nils Landgren SKAP:s hederspris 2013
Leonard "Leon" Landgren Ejnar Westlings minnesfond 1981
Fred Lane SKAP-stipendium 2005
Leif Larson SKAP-stipendium 1992
Babben Larsson Thore Skogmans riksstipendium 2013
Kurt Larsson SKAP-stipendium 1961
Elin Larsson SKAP-stipendium 2015
Nils "Banjo-Lasse" Larsson Fred Winters minnesfond 1984
Anna-Lena Laurin-Bergcrantz SKAP-stipendium 2000
Caroline Leander SKAP-stipendium 2010
Tomas Ledin SKAP-stipendium 1981
Tomas Ledin Fred Winters minnesfond 2004
Felipe Leiva Wenger SKAP-stipendium 2012
Peter LeMarc Fransson SKAP-stipendium 1988
Peter LeMarc Sven Paddocks minnesfond 2013
Gert Lengstrand Ejnar Westlings minnesfond 1998
Gert Lengstrand SKAP:s dansbandskompositionspris 2009
Jan Levander SKAP-stipendium 2001
Roland Levin SKAP:s hederspris 2001
Roland Levin SKAP-stipendium 1986
Roland Levin Fred Winters minnesfond 1978
Klara Lewis SKAP-stipendium 2016
Monika Lilja Ejnar Westlings minnesfond 1994
Heinz Liljedahl SKAP-stipendium 2009