stipendier

Här listas alla SKAP:s stipendie- och prismottagare i kronologisk ordning. För alfabetisk ordning, klicka här.
L
Lill-Magnus (Stig Magnusson) Ejnar Westlings minnesfond 1993
William Lind SKAP-stipendium 1967
Ove Lind Ejnar Westlings minnesfond 1986
Thomas Lindahl SKAP-stipendium 2001
Helge Lindberg Fred Winters minnesfond 1958
Magnus Lindberg (Cult of Luna) SKAP:s och Manifests pris till årets kompositör 2014
Göran Lindberg SKAP-stipendium 1989
Nils Lindberg SKAP-stipendium 1963
Nils Lindberg SKAP-stipendium 1964
Ingvar Lindblom Ejnar Westlings minnesfond 1983
Lars Lindbom SKAP-stipendium 1991
Gunnel Linde SKAP-stipendium 2003
Britt Lindeborg Fred Winters minnesfond 1985
Britt Lindeborg SKAP-stipendium 1967
Maria Lindén SKAP:s och Manifests pris till årets kompositör 2012
Henrik Linder (Dirty Loops) SKAP-stipendium 2015
Max Linder SKAP-stipendium 2012
Gösta Linderholm Sven Paddocks minnesfond 2001
Gösta Linderholm SKAP-stipendium 1977
Mathias Lindgren (Bröderna Lindgren) SKAP-stipendium 2016
Andreas Lindgren (Bröderna Lindgren) SKAP-stipendium 2016
Astrid Lindgren SKAP-stipendium 1985
Barbro Lindgren SKAP-stipendium 1983
Kurt Lindgren SKAP-stipendium 1968
Magnus Lindgren SKAP-stipendium 1999
Magnus Lindh SKAP-stipendium 2001
Bengt Lindkvist SKAP-stipendium 1990
Björn Lindroth SKAP-stipendium 1966
Agi Lindroth SKAP-stipendium 2011
Jeanette Lindström SKAP-stipendium 1999
Ketty Lindström SKAP-stipendium 1990
Maria Lindström SKAP-stipendium 1997
Rune Lindström SKAP-stipendium 1962
Maria Lindström SKAP:s stipendium till Fred Åkerströms minne 2012
Rasmus Lindwall SKAP-stipendium 2002
Björn Linnman SKAP-stipendium 1993
Oskar Linnros SKAP-stipendium 2010
Karin Liungman SKAP-stipendium 1999
Anita Livstrand SKAP-stipendium 1993
Martin Ljung SKAP:s hederspris 2007
Mats Ljung SKAP-stipendium 1997
Bobby Ljunggren SKAP-stipendium 2006
Torbjörn Ljunglöf Ulf Peder Olrogs minne 2012
Olle Ljungström SKAP-stipendium 1995
Olle Ljungström Ejnar Westlings minnesfond 2010
Ewert Ljusberg SKAP-stipendium 1984
Maria Llerena Evert Taubes minne 2011
Maria Llerena SKAP-stipendium 2006
Elisabeth Lord SKAP-stipendium 1996
Elisabeth Lord SKAP:s dansbandskompositionspris 2011
Göte Lovén SKAP-stipendium 1968
Ludgo-Pelle (Yngve Pettersson) Ejnar Westlings minnesfond 1994
Kristina Lugn SKAP:s hederspris 2008
Kristina Lugn Karl Gerhards jubileumsfond 2012
Lars-Åke Lundberg SKAP-stipendium 2006
Torbjörn Lundberg SKAP-stipendium 2004
Peter Lundblad SKAP-stipendium 1987
Peter Lundblad Evert Taubes minne 2005
Ulf Lundell SKAP-stipendium 1982
Ulf Lundell Evert Taubes minne 2004
Gunnar Lundén-Welden SKAP-stipendium 1964
Karl-Gösta Lundgren Ejnar Westlings minnesfond 1983
Jan Lundgren Thore Ehrlings minnesfond 2010
Caj Lundgren SKAP-stipendium 1968
Jan Lundgren SKAP-stipendium 2003
Caj Lundgren Karl Gerhards jubileumsfond 1994
Christer Lundh SKAP-stipendium 1994
Anders Lundin SKAP-stipendium 2001
Kristian Lundin SKAP-stipendium 2003
Karl-Gerhard Lundkvist SKAP-stipendium 1979
Per Lundkvist SKAP-stipendium 1957
Per Lundkvist SKAP-stipendium 1963
Thomas Lundkvist SKAP-stipendium 1998
Christoffer Lundquist SKAP-stipendium 2011
Turid Lundqvist SKAP-stipendium 1977