stipendier

Här listas alla SKAP:s stipendie- och prismottagare i kronologisk ordning. För alfabetisk ordning, klicka här.
2010
Anna Järvinen SKAP-stipendium 2010
Fabian Kallerdahl SKAP-stipendium 2010
Kaj Kindvall SKAP:s radiopris 2010
Erik Kjellberg SKAP:s specialpris 2010
Carin Kjellman Ulf Peder Olrogs minne 2010
Andreas Kleerup SKAP-stipendium 2010
Markus Krunegård SKAP-stipendium 2010
Caroline Leander SKAP-stipendium 2010
Oskar Linnros SKAP-stipendium 2010
Olle Ljungström Ejnar Westlings minnesfond 2010
Jan Lundgren Thore Ehrlings minnesfond 2010
Jens Malmlöf SKAP-stipendium 2010
Nilla Nielsen SKAP-stipendium 2010
Lisa Nordström SKAP:s och Manifests pris till årets kompositör 2010
Ken Ring SKAP:s och Manifests pris till årets textförfattare 2010
Lisen Rylander Löve SKAP:s och Manifests pris till årets kompositör 2010
Christopher Sander SKAP-stipendium 2010
Michael Saxell Evert Taubes minne 2010
Mauro Scocco Fred Winters minnesfond 2010
Ola Strandh SKAP:s musikdramatikpris 2010
Rose-Marie Stråhle Sven Paddocks minnesfond 2010
Tomas Wiehe SKAP-stipendium 2010
Nina Woodford SKAP-stipendium 2010
Anders Wällhed SKAP-stipendium 2010
CajsaStina Åkerström Ejnar Westlings minnesfond 2010
Johan Örjansson SKAP-stipendium 2010
2009
Carl-Bertil Agnestig SKAP-stipendium 2009
Sonja Aldén SKAP-stipendium 2009
Tomas Andersson Wij SKAP-stipendium 2009
Maria Axelsson SKAP-stipendium 2009
Lars Beijbom SKAP-stipendium 2009
Marcus Brännström Ulf Peder Olrogs minne 2009
Matti Bye SKAP-stipendium 2009
Gunhild Carling SKAP-stipendium 2009
Eva Engdahl Ejnar Westlings minnesfond 2009
Aleena Gibson SKAP-stipendium 2009
Ralf Gyllenhammar SKAP-stipendium 2009
Karin Hammar SKAP-stipendium 2009
Lasse Holm SKAP:s dansbandskompositionspris 2009
Leif Jordansson SKAP:s musikdramatikpris 2009
Pauline Kamusewu Olofsson SKAP:s jubileumspris 2009
Rebekka Karijord SKAP-stipendium 2009
Nina Kinert SKAP-stipendium 2009
Sissela Kyle Karl Gerhards jubileumsfond 2009
Gert Lengstrand SKAP:s dansbandskompositionspris 2009
Heinz Liljedahl SKAP-stipendium 2009
Veronica Maggio SKAP-stipendium 2009
Fredrik Norén SKAP:s hederspris 2009
Calle Norlén Karl Gerhards jubileumsfond 2009
Sofia Pettersson SKAP-stipendium 2009
Eric Prydz SKAP-stipendium 2009
Georg Riedel Fred Winters minnesfond 2009
Lars Samuelson SKAP:s hederspris 2009
Mikael Samuelson Evert Taubes minne 2009
Sven-Bertil Taube Thore Ehrlings minnesfond 2009
Joakim Thåström Sven Paddocks minnesfond 2009
Caroline af Ugglas SKAP-stipendium 2009
Lena Willemark SKAP-stipendium 2009
Lykke Li Zachrisson SKAP-stipendium 2009
Per Åström SKAP-stipendium 2009
2008
Kersti Adams-Ray SKAP:s radiopris 2008
Per Almqvist SKAP-stipendium 2008
Niklas Almqvist SKAP-stipendium 2008
Victoria Bergsman SKAP-stipendium 2008
Mattias Bernvall SKAP-stipendium 2008
Katarina Dahlbäck SKAP-stipendium 2008
Palle Danielsson SKAP-stipendium 2008
Ylva Eggehorn SKAP-stipendium 2008
Ingela "Pling" Forsman Karl Gerhards jubileumsfond 2008
Marie Fredriksson Fred Winters minnesfond 2008
José González SKAP-stipendium 2008
Christian Grahn SKAP-stipendium 2008
Kajsa Grytt Ejnar Westlings minnesfond 2008
Kim Hedås SKAP:s musikdramatikpris 2008
John Holm SKAP-stipendium 2008